Parafia Prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Narwi – klejnot Podlasia, który opowiada historie sprzed wieków
Witaj w Narwi, malowniczej podlaskiej miejscowości, gdzie wśród szumiących drzew i spokojnych uliczek kryje się prawdziwa perła prawosławnej kultury – Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego. To miejsce, w którym historia splata się z duchowością, a drewniana architektura zachwyca prostotą i pięknem. Jeśli szukasz podróży w czasie i chcesz poczuć ducha wschodniosłowiańskiej tradycji, to koniecznie zatrzymaj się tutaj!
Parafia w Narwi ma korzenie sięgające początków XVI wieku, a pierwsza wzmianka o tutejszej cerkwi pochodzi z 1560 roku. Obecna świątynia, wzniesiona w 1882 roku i konsekrowana w 1885, to majestatyczna konstrukcja drewniana zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Jej smukłe sylwetki i charakterystyczne portyki z sześcioma kolumnami przy wejściach przyciągają wzrok, a po wejściu do środka czeka Cię prawdziwa uczta dla duszy – odrestaurowany po pożarze w 1990 roku ikonostas i polichromie, które wypełniają wnętrze ciepłem i mistycyzmem.
Ale to nie tylko budynek – to historia pełna dramatów i odrodzeń. Wyobraź sobie rok 1915, kiedy mieszkańcy Narwi, uciekając przed wojną na tzw. bieżeństwo, zabrali ze sobą najcenniejsze ikony, by ocalić je przed zniszczeniem. Albo rok 2000, gdy cmentarna cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej spłonęła, a parafianie w rekordowym tempie odbudowali ją z cegły, zachowując dawny urok. To miejsce żyje dzięki ludziom, którzy od pokoleń pielęgnują tu wiarę i tradycję.
Nie przegap też innych skarbów parafii! Na nowym cmentarzu wznosi się odbudowana cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej, a w pobliskich Odrynkach znajdziesz filialną cerkiewkę św. Jana Teologa oraz jedyny w Polsce prawosławny skit – pustelnię, która przyciąga pielgrzymów i ciekawskich. W Rybakach czeka zaś urokliwa kaplica św. Jana Złotoustego. Każde z tych miejsc to kawałek podlaskiej mozaiki, która zachwyca spokojem i autentycznością.
Coś ekstra? Parafia słynie z wyjątkowych wydarzeń – jeśli trafisz tu we wrześniu, możesz uczestniczyć w obchodach święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego (27 września), pełnych śpiewów i modlitw, które przeniosą Cię w inny wymiar. A może piknik parafialny albo koncert kolęd w styczniu? Sprawdź aktualności na stronie cerkiewnarew.pl, bo tu zawsze coś się dzieje!
Narew to nie tylko cerkiew – to brama do odkrywania Podlasia. Spacerując po okolicy, poczujesz zapach drewna i historii, a może nawet usłyszysz opowieści o pięciu prawosławnych biskupach, którzy wywodzą się z tej ziemi. To miejsce, gdzie czas zwalnia, a Ty możesz na chwilę zatrzymać się i wsłuchać w szept przeszłości. Wpadnij, usiądź na ławce przed cerkwią i daj się oczarować – Narew czeka na Ciebie!